Trasa

Patagonian Expedition Race to ekstremalna wyprawa. Biorące w niej udział drużyny przemierzają krainy i lądy, dotąd nie zbadane przez człowieka. Uczestnicy wyścigu otrzymują minimalne wsparcie podczas przemierzania nieodkrytych terenów południowej Patagonii. Sposoby na przemieszczanie się są bardzo różne: trekking, wspinaczka górska, pływanie kajakiem, jazda rowerami. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak nawigacja i odnalezienie się w terenie i na pustkowiach. Drużyny często przemierzają setki kilometrów nie spotykając na swojej drodze żadnych oznak życia.

Każda edycja wyścigu ma wyznaczoną niepowtarzalną trasę. Edycja Patagonian Expedition Race 2016 odbędzie się od 13 do 26 lutego 2016 roku w południowej chilijskiej części Patagonii, ze stolicą w mieście Punta Arenas.

Wyścig odbędzie się zgodnie z regulaminem. Wezmą w nim udział drużyny czteroosobowe. Każda drużyna w swój własny sposób pokona wyznaczoną trasę. Uczestnicy mają prawo do własnej nawigacji i sposobów na przemieszczanie się. Piesza wędrówka jest jednak od lat podstawowym sposobem dotarcia do mety wyścigu. Wspólna strategia i działanie w grupie to klucz do sukcesu i czynniki, które mają wpływ na wygraną.

W tym roku trasa wyścigu nosi tytuł THE LAST WILD RACE.
A dokładna trasa i współrzędne owiane są tajemnicą.

Sami uczestnicy poznają ją na 24 godziny przed rozpoczęciem wyścigu. Pomysłodawca projektu Stjepan Pavicic zdradził jedynie, że trasa będzie przebiegała przez zachodnią część południowej Patagonii.

W tej wyprawie ważniejsza od dystansu i trudnych warunków jest przygoda i odkrywanie nowych miejsc, dzikiej przyrody, której nie widział świat. Walka z samym sobą i własnymi słabościami to prawdziwe wyzwanie.

700 KM. 4-OSOBOWA DRUŻYNA. BIEG, ROWER, KAJAK.

Spirit Of Poland – Patagonian Expedition Race 2016
THE LAST WILD RACE

Historia

0

Pierwszy wyścig Patagonian Expedition Race odbył się w 2004r. Miała to być jednorazowa akcja i nikt nie przypuszczał, że przerodzi się w wieloletnią coroczną tradycję. Pierwsi uczestnicy nie wiedzieli zupełnie co ich czeka. Trasa wyścigu miała długość 520 km i przebiegała przez najbardziej nieskazitelne, dziewicze i odległe zakątki świata. Rozpoczynała się w południowej Ameryce, a kończyła w punkcie o szerokości geograficznej wysuniętej najbardziej na południe. W pierwszej edycji brały udział drużyny z: Nowej Zelandii, Danii, Czech, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Argentyny i Chile. Trasa wyścigu była bardzo trudna i niebezpieczna.

0

W 2006 roku odbyła się pierwsza i jedyna zimowa edycja wyścigu PATAGONIAN EXPEDITION RACE 2006 WINTER EDITION: The Adventure at the End of the World. Wyprawa trwała 6 dni, a startujący mieli okazję odkryć zapierające dech w piersiach zimowe widoki: zamarznięte jeziora, lodowce i góry przykryte kołdrą śniegu. Niska temperatura, zimne wiatry to było ogromne utrudnienie i dodatkowe wyzwanie. Formuła zimowego wyścigu była nieco inna niż wszystkie inne edycje. Zakładała oddzielne wyzwania stawiane przed uczestnikami na każdy dzień trasy.

Przez kolejne lata na uczestników czekały coraz to nowe wyzwania i nigdy niepowtarzające się trasy wyścigu. Ostatnia jedenasta edycja wyścigu miała miejsce w 2013r. Trasa rozpoczynała się jazdą na rowerze i wyjątkowo w nocy przez najbardziej odizolowane tereny. Miała długość, aż 701 km. W 2013r. wyścig ukończyły tylko trzy drużyny z jedenastu startujących.

Po dwóch latach przerwy Patagonian Expedition Race powraca w 2016 r.
Ta edycja ma rozpocząć nowy cykl, nowe odkrycia i możliwości.

Położenie

Patagonia (dawna nazwa Patagonica) – kraina geograficzna w południowej części Ameryki Południowej, położona na terenie Argentyny i Chile. Znajduje się między Oceanami: Atlantyckim a Spokojnym, sięga na północ po rzekę Rio Negro, obejmująca około 900 000 km², z czego 670 000 km² na wsch. należy do Argentyny a reszta na zach. do Chile.

Na zachodzie znajdują się liczne fiordy i wyspy. Bezpośrednio nad Patagonią wznoszą się Andy – góry wulkaniczne i silnie zlodowacone. Kulminujące się w Monte San Valentin (4058 m n.p.m.) i Fitz Roy (3370 m n.p.m.). Rzeki, spływające do oceanu Spokojnego (Palena, Yelcho, Pascua) porozcinały góry głębokimi jarami. Od wschodu Patagonii przylega do Andów kraina jezior, a następnie płaska płyta poprzecinana rzekami: Limay-Negro, Chubut, Deseado, i Chico.

0 km2
Powierzchnia Patagonii (Chile, Argentyna)
0 m n.p.m.
Szczyt Monte San Valentin (Andy - Chile)
0 m n.p.m.
Szczyt Fitz Roy (Andy - Argentyna, Chile)

Rzeki

Palena 6km
Yelcho 40km
Pascua 62km
Limay-Negro 380km
Chubut 810km
Deseado 615km
Chico 175km

Odkrywca tych obszarów, Ferdynand Magellan, nazwał ludy zamieszkujące ten obszar „Patagão” (lub Patagón), a samą krainę Patagonia. Nazwa ta podobno nawiązuje do występujących tam gigantycznych ludzi. Inna koncepcja zakłada, że bardziej prawdopodobne jest pochodzenie od imienia dzikiego stworzenia „Patagon”.

W latach 1878-1881 wojska argentyńskie, dowodzone przez generała Julio Argentino Rokę, włączyły do Argentyny wschodnią część tego rejonu. Zachodnią część regionu anektowało Chile w porozumieniu z Argentyną na mocy traktatu z Buenos Aires (1881 rok).